آخرین مطالب

گزارش سالانه بورس های مشتقه منتشر شد.

235

فدراسیون جهانی بورس ها سالانه پرسشنامه ای را با هدف بررسی عملکرد بورس های مشتقه در میان اعضـــای اصلی و وابسته خــود توزیع می کند. در تهیه گزارش سال ۲۰۱۸ تعداد چهل و هشت بورس از نقاط مختلف جهان مشارکت کردند.

گزارش سالانه بورس های مشتقه منتشر شد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) به نقل از  روابط عمومی و امور بین الملل بورس تهران ، سال ۲۰۱۸ در بازارهای مالی با نوسانات فراوانی همراه بود و تا حدودی بازار های با ثبات سال ۲۰۱۷ را متحول کرد. این دگرگونی ها در سال گذشته با افت رشـــد جهانی اقتصاد، درگیری های ژئوپلتیک و تجاری بین قدرت ها، نگرانی از سیاست های پولی انقباضی و فراز و فرود های نرخ ارز های مختلف همراه بود. در بازار های سرمایه، با وجود شروع بسیار خوب در سال گذشته، ارزش بازار بورس های مختلف در پایان سال، شاهد کاهش چشمگیر بود. با این وجود، در بازار های مشتقه ارزش و حجم مبادلات به ترتیب بیش از ۱۵ و ۱۱ درصد نسبت به سال ۲۰۱۷ رشد داشت
برای نخستین بار از سال ۲۰۰۵ میلادی، مجموع حجم قرارداد های مبادله شده در بازار های مشتقه از عدد ۳۰ میلیارد عبور کرد و حتی نسبت به سال ۲۰۱۷ هم رشدی ۲۱ درصدی را تجربه کرد. این رشد در تمام نقاط و مناطق تحت بررسی فدراسیون جهانی بورس ها قابل مشاهده بود. به طوری که در آمریکا آسیا ـ اقیانوسیه . اروپاـ خاورمیانه ـ آفریقا به ترتیب با ۲۴، ۲۷ و ۵ درصد رشد سالانه روبرو بودیم. تقریبا تمام انواع مشتقات از جمله سهمی، شاخصی، ارزی، نرخ بهره و کالایی با افزایش حجم معاملات در سال ۲۰۱۸ به کار خود پایان دادند.
حجم مبادلات اوراق مشتق سهمی در سال ۲۰۱۸ به بیش از ۱۳ و نیم میلیارد قرارداد رسید که حدود  ۳۴ درصد از سال ۲۰۱۷ پیشی گرفت. در این میان، معاملات آتی و اختیار معامله تک سهم و شاخصی سهم به سزایی در این روند داشتند.
بر اساس نظر سنجی به عمل آمده در سال ۲۰۱۸، قرارداد های آتی و اختیار معامله شاخص سهمی به عنوان پر معامله ترین ابزار در بیش از ۳۰ بورس مشارکت کننده در مطالعه داد و ستد می شوند.
پس از این دو محصول، اختیار معــامله تک سهم، قرارداد های آتی کالایی و آتـــی تک سهم از مهـمترین و متداول ترین محصولات مشتقه بورس های دنیا به حساب می آیند. در میان بورس های کشورها و مناطق مختلف، بورس اروپایی یورکس و بورس ژوهانسبورگ با ۱۵ نوع ابزار مختلف متنوع ترین .بازار های مشتقه جهان در سال ۲۰۱۷ نامیده شدند.

منبع: پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

مطالب مرتبط

نظرات0 نظر

در صورتی که می خواهید پاسخ خود را دریافت کنید، ایمیل خود را وارد نمایید

نام خود را وارد نمایید

ایمیل خود را وارد نمایید

نظر خود را در اینجا بنویسید...

ارسال نظر ...

لیست نظرات

  1. نظری برای نمایش موجود نیست ، شما اولین نفری باشید که نظر می دهید!
عضویت در خبرنامه ایمیل
عضویت در خبرنامه پیامک