آخرین مطالب

تنش های پر پیچ و خم مذاکرات آمریکا و چین

10

معاون نخست وزیر چین لیو هی گفته است که کشورش و آمریکا توافق کرده اند تا ادامه گفتگوهای تجاری در پکن انجام شود اما جزئیات بیشتری از زمان و پیشرفت مذاکرات فاش نکرده است.

تنش های پر پیچ و خم مذاکرات آمریکا و چین

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، هفته گذشته، رئیس جمهور آمریکا در میانه مذاکرات تجاری دو کشور اعلام کرد که تعرفه کالاهای چینی به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار را از ۱۰ دلار به ۲۵ دلار افزایش خواهد داد و در روزهای پس از آن نیز به تهدید خود جامه عمل پوشاند. با این وجود، مقامات چینی به نظر می رسد همچنان به آینده گفتگوها با واشنگتن خوش‌بین هستند، گرچه سعی می کنند قدم‌های بعدی را با احتیاط بیشتری بردارند.

به گزارش رویترز به نقل از لیو، پکن به گفتگوها امیدوار است اما "موضوعاتی اساسی" وجود دارند که چین حاضر به عقب‌نشینی از آنان نیست.

لیو که مذاکره کننده ارشد چین است، روز جمعه در سفری که به واشنگتن داشت گفت، "مذاکرات منجر به شکست نشده است. درست برعکس، من فکر می کنم کمی وقفه در میانه مذاکرات طبیعی و اجتناب ناپذیر است. وقتی به آینده نگاه می کنیم، ما هنوز خوش‌بین، و البته محتاط هستیم."

اما برخلاف اظهارات لیو، وزیر خزانه داری آمریکا استیون مانچین روز جمعه در مصاحبه با شبکه سی ان بی سی گفته بود که "فعلا" هیج برنامه ای برای ادامه گفتگوها وجود ندارد.  

روز شنبه ترامپ در توییتی نوشت که چین احساس می کند در مذاکرات اخیر " ضربه سختی خورده است"، پس به نظر می رسد تمایل دارد تا برگزاری انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا صبر کند، "به این امید که شانس بیاورند و یک رئیس جمهور دموکرات بر سر کار بیاید، تا آنها نیز بتوانند تیغ زدن آمریکا را به مبلغ ۵۰۰ میلیارد دلار در سال ادامه دهند."

او در ادامه توییت خود نوشت، "مشکل اینجاست که آنها می دانند من برنده خواهم شد و این، کار را برای آنان سخت تر می کند، اگر بخواهند در دور دوم ریاست جمهوری با من مذاکره کنند. عاقلانه است که همین حالا کاری بکنند. به هر حال من از سود زیادی که از تعرفه های بالا، نصیب آمریکا می شود بدم نمی آید."

در طول گفتگوهای طولانی تجاری بین چین و آمریکا، واشنگتن طرح افزایش تعرفه‌ کالاهای چین را به امید پیشرفت مذاکرات معوق کرده بود. اما روز جمعه ترامپ دستور داد تعرفه‌ها افزایش یابند. رئیس جمهور آمریکا چین را متهم کرد که با عقب‌نشینی از تعهداتی که ماهها بر سر آنها گفتگو شده بود اصول توافقات را زیر پا گذاشته است.

پکن به شدت با افزایش تعرفه‌ها مخالفت کرده و گفته است که این کار ترامپ را تلافی می کند.

لیو در ویدئویی گفته بود، "همین الان، دو طرف در موارد بسیاری به تفاهم رسیده اند، اما صادقانه بگویم، اختلافاتی نیز وجود دارد. ما فکر می کنیم این اختلافات از اهمیت ویژه ای برخوردارند و نمی توانیم به این سادگی از موضوعاتی اصولی خود عقب‌نشینی کنیم."

منبع: پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

مطالب مرتبط

نظرات0 نظر

در صورتی که می خواهید پاسخ خود را دریافت کنید، ایمیل خود را وارد نمایید

نام خود را وارد نمایید

ایمیل خود را وارد نمایید

نظر خود را در اینجا بنویسید...

ارسال نظر ...

لیست نظرات

  1. نظری برای نمایش موجود نیست ، شما اولین نفری باشید که نظر می دهید!
عضویت در خبرنامه ایمیل
عضویت در خبرنامه پیامک