آخرین مطالب

ارزش صادرات بخش معدن به بیش از ۵۰۰ میلیون دلار رسید

5

ارزش صادرات بخش معدن و صنایع معدنی در فروردین ماه امسال برپایه داده های آماری گمرک ایران به رقم افرون بر ۵۰۳ میلیون دلار رسید و سهم ۲۰ درصدی از کل صادرات غیر نفتی در این دوره را به خود اختصاص داد.

ارزش صادرات بخش معدن به بیش از ۵۰۰ میلیون دلار رسید

 

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، برپایه بررسی جداول آماری تجارت خارجی، مجموع صادرات وزنی در مدت مورد بررسی چهار میلیون و ۳۴۸ هزار تن ثبت شده که در مقایسه با عملکرد ماه مشابه پارسال رشد حدود ۱۶ درصدی را از آن خود ساخت و سهم ۵۱ درصدی از کل صادرات غیرنفتی را کسب کرد.
سازمان توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی ایران ( ایمیدرو) افزوده است، بررسی ارزش صادرات بخش معدن و صنایع معدنی در فروردین ماه امسال نسبت به ماه مشابه در سال ۹۷ گویای کاهش ۱۷ درصدی است.
بیشترین میزان وزنی دوره این گزارش مربوط به صادرات زنجیره سیمان (یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن)، سنگ آهن، کنسانتره و گندله (یک میلیون و ۲۹۲ هزار تن)، زنجیره فولاد و محصولات فولادی (۵۹۰ هزار تن)، انواع سنگ و محصولات مرتبط (۳۵۸ هزار تن)، مس و محصولات پایین دستی (۲۷ هزار تن) و زغال سنگ و کک (۲۹ هزار تن) بود.
سهم واردات بخش معدن و صنایع معدنی در ماه فروردین از نظر وزنی به رقم ۲۲۲ هزار تن رسید که نسبت به ماه مشابه در سال گذشته کاهش پنج درصدی را نشان می دهد.
برپایه آمارهای مورد بررسی در فروردین ماه امسال، ارزش صادرات زنجیره فولاد حدود ۲۲۴ میلیون دلار، سنگ آهن،‌ کنسانتره و گندله ۸۱ میلیون دلار، مس ۴۳ میلیون دلار، زنجیره سیمان ۲۸.۵ میلیون دلار و آلومینیوم هم برابر با ۶.۷ میلیون دلار ثبت شده است.
همچنین میزان واردات از نظر ارزشی حدود ۱۸۰ میلیون دلار بود که در مقایسه با آمار سال گذشته، ۹ درصد کاهش یافت.
بیشترین میزان واردات مربوط به زغال سنگ و کک (۸۵ هزار تن)، زنجیره فولاد و محصولات مرتبط (۴۹ هزار تن)، پودر آلومینا (۳۱ هزار تن)، انواع فرو (۱۰ هزار تن) و زنجیره روی (۸ هزار تن) بود.
به گزارش ایرنا، ارزش صادرات بخش معدن و صنایع معدنی در سال گذشته به بیش از ۹ میلیارد و ۲۲۶ میلیون دلار رسید که زنجیره فولاد با سهم ۴.۱ میلیارد دلار،
زنجیره مس و محصولات پایین دستی با ۹۱۷ میلیون دلار و زنجیره سیمان با ۴۲۰ میلیون و ۲۵۰ هزار دلار بیشترین سهم را به خود اختصاص دادند.
میزان وزنی صادرات معدن وصنایع معدنی پارسال، بیش از ۵۷ میلیون و ۷۰۷ هزار تن بود، که نسبت به سال ۹۶ پنج درصد کاهش داشت.

 

صادرات زنجیره فولاد در سال ۹۷ میزان ۱۷ درصد رشد را در مقایسه با سال ۹۶ ثبت کرد و زنجیره مس و محصولات پایین دستی هم نسبت به سال ۹۶ رشد ۱۳ درصدی یافت.
علاوه براین صدور ۳۸۰ میلیون و ۹۵۰ هزار دلار کنسانتره سنگ آهن، ۳۴۲ میلیون و ۱۳۰ هزار دلار انواع سنگ تزئینی و ساختمانی، ۲۵۵ میلیون و ۸۱۰ هزار دلار زنجیره روی و ۱۲۸ میلیون و ۱۰ هزار دلار زنجیره سرب صادر شد.
پارسال ۷۲ میلیون و ۶۱۰ هزار دلار زغال سنگ و کک، ۵۵ میلیون و ۴۶۰ هزار دلار زنجیره کروم، ۳۲ میلیون و ۹۴۰ هزار دلار زنجیره مولیبدن، ۱۱ میلیون و ۴۴۰ هزار دلار انواع سفال، آجر، کاشی و سرامیک، ۱۶۰ هزار دلار پودر آلومینا و محصولات مرتبط، ۳۹۰ هزار دلار زنجیره تیتان، ۱۶۰ هزار دلار فلزات و سنگ های گرانبها، ۴۰ هزار دلار میکا، ۳۰ هزار دلار نیکل و محصولات و یک میلیارد و ۳۵۲ میلیون و ۶۴۰ هزار دلار سایر اقلام معدنی و صنایع معدنی صادر شد.
سهم واردات در سال ۹۷ برابر با بیش از سه میلیون و ۶۴۳ هزار تن انواع محصولات معدنی و صنایع معدنی به ارزش سه میلیارد و ۵۷۵ میلیون و ۷۵۰ هزار دلار بود که گویای کاهش ۴۱ درصدی از لحاظ وزنی و کاهش ۳۴ درصدی از نظر ارزشی است.
ایران با شناسایی ۶۸ نوع ماده معدنی و ذخیره حدود ۶۰ میلیارد تنی از لحاظ تنوع مواد معدنی در جایگاه دهم و از نظر ذخیره شناسایی شده در رتبه پانزدهم جهانی قرار دارد.
منبع: پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

مطالب مرتبط

نظرات0 نظر

در صورتی که می خواهید پاسخ خود را دریافت کنید، ایمیل خود را وارد نمایید

نام خود را وارد نمایید

ایمیل خود را وارد نمایید

نظر خود را در اینجا بنویسید...

ارسال نظر ...

لیست نظرات

  1. نظری برای نمایش موجود نیست ، شما اولین نفری باشید که نظر می دهید!
عضویت در خبرنامه ایمیل
عضویت در خبرنامه پیامک